Szőkepusztai Baráti Kör vezetője: Joó István
Email cím: szokepusztaibk@gmail.com
sarepta50@gmail.com
Jó Pásztor Alapítvány vezetője: dr. Almási Mihály
Email cím: jopasztor@baptist.hu
2020-as Szőkepusztai találkozó üzenete!
Linkek
1950. AVH jelentései Somogy megyében 150. oldal Libickozmáról van.
Békevár Baptista Gyülekezet Kaposvár
Online nézhető Istentiszteletek, élő közvetítés és archiv felvételekről.
Istentiszteletek online (élő adásban)
Tallózás
Hasznos érdekességek
Lakcím beírására műholdas térkép
Tudás, szórakozás
Hittel kapcsolatos témák
Házasság ellenségei: Az elköteleződés hiánya
Hiteles dokumentum-e a BIBLIA?
Tudod, hogy miért dicsérem az Urat?
A válás nem megoldás Isten szemében!
Az Ima a szellemvilágból nézve
Keresztény filmek
https://gloria.tv/post/4wxWReVgQNSd4Kn4HeqFC3tgn Fireproof: Bátorság emberei
https://videa.hu/videok/film-animacio/szerelemproba-romantikus-drama-2008.mp4-aEDbAEY7BAT51KYH Fireproof: Szerelempróba
Keresztény énekek
Hadd menjek Istenem mindig feléd
Egészség, életmód
Mák mint gyógynövény és a hosszú élet titka!
Az egyház erkölcsi tanítása és a távoli öröklődés összefüggése!
Az alábbi írások Bogdányi Mária lelkész életmódtanácsadó alábbi honlapjáról lett átemelve.
Testünk a Szentlélek temploma – de vajon szeret-e lakni benne?
Szeretettel köszöntöm a kedves Olvasót! Ezeken a hasábokon évek óta informatikai és ökológiai témájú írások váltják egymást az "Egyház és világháló", illetve az "Üzenet az Ararátról" rovatban. Ez utóbbi ebben az évben az egészséges életmód területén szeretne korrekt és keresztény szellemű ismereteket nyújtani.
Mitől egészséges az életmód? Három nő alakja villan fel előttem. Az egyik a hirdetések „egészséges embere”, a testhez simuló ruhában futni induló huszonéves ifjú hölgy, aki mindennap megtesz öt-hat kilométert, és utána megelégszik egy méregdrága probiotikus joghurttal. A másik egy hetvenes évei közepén járó falusi néni, aki hajnaltól napnyugtáig kint van az udvaron meg a szőlőben, dolgozik egész nap, keveset eszik, azt is csak munka után. Szikkadt kenyér, alma, dió az étele. Húst ritkán látunk az asztalán, pedig bármelyik nap levághatna egy csirkét, hisz az egész rokonságot ő látja el baromfival. A harmadik háromgyermekes, középkorú asszony, aki nyári reggeleken mezítláb lépdel kint a kertje harmatos füvében, hogy egy marék gyógynövényt szedjen, és teát főzzön belőle, miközben saját őrlésű tönkölylisztből gyúrt kenyere már kel a mázas cseréptálban…
A mai életmódkutatások arra mutatnak rá, hogy az egyes ember életmódját, egészségi állapotát alapvetően határozza meg a táplálkozása és a mozgási szokásai.Erről a két területről lesz szó részletesen: szeretnénk körüljárni, mit együnk, és mit honnan szerezzünk be, hogyan készítsük el; illetve hogy milyen mozgásformákat tudunk életünkbe illeszteni, ezek miben segítenek, és hogyan gyakoroljuk őket.
Közös szellemi kirándulásra hívom tehát a kedves Olvasót, és remélem, hogy az itt felvonultatott témák kedvet csinálnak ahhoz, hogy mindenki továbbgondolja majd őket. Legyen a 2007. esztendő az egészséges, természetes életmód éve! Újévi fogadalmak helyett lépjenek bátran velem együtt egy (talán merőben új) útra, melynek egészen biztos pozitív kihatásai lesznek testi és lelki egészségükre egyaránt!
Néhány szó a tematikáról. Magától értődőnek tekintjük, ezért nem fogjuk taglalni, hogy az abszolút negatív élvezeti szerek (alkohol, nikotin, drogok…) használatának, fogyasztásuk túlzásba vitelének milyen egészségkárosító és életmegrövidítő hatásai vannak – ezekkel egy felelősségteljes keresztény embernek úgyis tisztában kell lennie. Továbbá ezeken a szélsőségeken kívül is van mit változtatnunk túlzottan kényelmes 21. századi, pörköltszaftos-fehér kenyeres, televízió-, számítógép- és internetfüggő, stresszes életmódunkon.
Hogy miért? Mert minden keresztény embernek olyan példaszerű lelki és testi életet kell(ene) élnie, amely Istent dicséri, amely követésre méltó, és amely hiteles. Azt hiszem, nem kell ecsetelnem a súlyos nikotinfüggő háziorvos rossz példáját, akinek rendelőjében minden (egyébként gyógyulni vágyó) beteg köhögő rohamot kap. Vagy az alkoholista testnevelő tanárét, aki nem képes hatvan métert lefutni a tanítványaival, és akit a gyerekek a háta mögött kinevetnek. Ezekhez lehetne hasonlítani az elhízott keresztényt, aki az utcasarokra is kocsival megy (pláne templomba!), és a vasárnapi istentisztelet után sosem hagyja ki, hogy beugorjon „a kis cukiba” egy doboz krémesért, mert az jár a húsleveses, rántott húsos, sült krumplis vasárnapi ebédhez. Lehet, hogy valaki ebben most még nem talál semmi kivetnivalót, de garantálom, hogy ha rendszeresen olvassa a rovat cikkeit, akkor fog.
„Vagy nem tudjátok, hogy testetek, amit Istentől kaptatok, a bennetek levő Szentlélek temploma, és ezért nem a magatokéi vagytok? Mert áron vétettetek meg: dicsőítsétek tehát Istent testetekben.”(1Kor 6,19–20) Azért nagy érték a testünk, mert Jézus Krisztus élete feláldozásával mentette meg a végleges megsemmisüléstől. Nagy árat adott Isten azért, hogy a bűn, az élet pusztítása ellenére is élhessünk, és megváltozni tanuljunk. Aki megismerte és elfogadta a maga számára Krisztus áldozatát, méltatlannak kell, hogy tartsa teste rongálását, mert ezzel az ő tulajdonát károsítja meg!
„Adassék nékem annyi lelkierő, hogy mindazt elfogadjam, amin változtatni nem tudok, bátorság ahhoz, hogy mindazt megváltoztassam, amire képes vagyok, és bölcsesség ahhoz, hogy el ne tévedjek köztük.” (Friedrich Oetinger)
Bogdányi Mária
A jótékony mozgásról
Minden, ami él, mozgásban van. Nézzünk meg egy másfél éves kisgyermeket! Egy pillanatra se nyugszik: fut, elesik, feláll, mászik mindenhova. Lássunk egy ötvenéves embert! „Rohan” egész nap: ágyból fel, autóba be, lifttel fel, karosszékbe be, lifttel le, autóba be, karosszékbe be. Sajnálatos módon a mai ember rendkívül keveset mozog, vagy pedig egyhangú, monoton mozgást végez, ami nemhogy jótékony hatású lenne, hanem inkább gerinc- és lábproblémákhoz vezet. A gyerekek is egyre kevesebb időt töltenek mozgással; helyette a televízió és a számítógép „köti le energiáikat”…
Tudjuk, hogy a szabad levegőn, jó kedvvel végzett mozgás csak adhat mindenkinek: még több energiát, jókedvet (boldogsághormonok), edzett szívet, jó vérkeringést, erős csontokat, kreatív gondolatokat, ellenálló immunrendszert.
Egészségünk megőrzése vagy visszanyerése érdekében (bármely korcsoporthoz tartozzunk is) hetente három-négy alkalommal be kell iktatnunk életrendünkbe egy-egy olyan órát, amikor a saját vérmérsékletünknek tetsző mozgásformát végzünk egyedül vagy a családunkkal, barátainkkal közösen.
A mozgás lehetőségei korlátlanok. „A láb mindig kéznél van.” Aki évek óta nem sportolt, annak célszerű gyaloglással, sétával kezdenie. Szükséges eszközök: kényelmes lábbeli, az évszaknak megfelelőnadrág és felsőruházat, karóra. Hogy ez utóbbira miért van szükség? A legegyszerűbb kezdet lehet, hogy kilépünk a kapun, és elindulunk valamelyik irányba az utcában, fél óra séta után pedig megfordulunk, és hazamegyünk. Máris megvan az egyórás sétánk. Közben lehet nézelődni, gondolkodni, agyat szellőztetni, a sétatárssal beszélgetni. Egyet nem lehet csak: megállni.
Határtalanul szép és felemelő érzés a természetet járni, figyelni a növények évszakonkénti ruhaváltását, hallgatni a madarak énekét. Ha nagyon messze van a lakhelyünktől a háborítatlan természet, keressünk egy parkot vagy kertes városrészt, és ott gyalogoljunk.
Lehet a választott mozgásforma valamiféle labdajáték, amikor együtt a barátokkal egy kisebb-nagyobb gombóc után futkosunk: foci, kézilabda, röplabda, tenisz, tollaslabda. Ezek – általában heti két alkalommal gyakorolva – már ki is teszik a heti mozgásadagunk felét. Persze az sem mellékes, hogy e sportos játékok révén ápolhatjuk baráti kapcsolatainkat, illetve új közösségre is lelhetünk. Ki-ki találhat a lakóhelyén olyan csoportokat, melyek általában iskolai tornatermekben gyűlnek össze hetente egyszer-kétszer (öregfiúk focicsapata, asszonytorna, kismamajóga és így tovább). Ha még nincs ilyen a közelben, legyünk mi a kezdeményezők!
Segítségül hívhatjuk a víz erejét is, és hódolhatunk az úszásiránti szenvedélyünknek, bár az uszodába járás már némi anyagi vonzattal is jár (a belépőjegy ára, az odautazás költsége). Továbbá míg nyáron jólesik csobbanni egy tóban vagy folyóban, télen meglehetősen nagy elszántságot igényel az uszodai átöltözés, hajszárítás körüli hercehurca. Azonban megéri a ráfordított energia.
Kevesebb helyen űzhető, de feltétlenül megemlítendő még az evezés és a szélvitorlázás is.
Hódít továbbá a kerékpározás. Kicsi és idősebb egyaránt szívesen tekeri a biciklit, persze nem mindegy, hogy hol. Míg falun bejáratott és olcsó közlekedési eszköz a kerékpár, a légszennyezettség és a nagy közúti forgalom miatt a városokban nem életbiztosítás nyeregbe pattanni. Jó szívvel ajánlható azonban az egyre inkább elterjedő kerékpárútvonalak használata; ezeken hajtva a drótszamarat biztonságosan és csodás új tájakat megismerve gazdagodhatunk testileg-lelkileg. Hiszen ez a célja minden mozgásnak: a természettel és önmagunkkal való testi-lelki harmónia megtalálása.
Bogdányi Mária
Édes élet – avagy a cukorról, a mézről és az édesítőszerekről
A cukor olyan élelmiszer, melyet semelyikünk sem száműzne szívesen étrendjéből. Egészen pontosan az édes íz az, amit születésünktől fogva kedvelünk, hiszen már az anyatej is édeskés. De hogy a cukor megédesíti-e az életünket, az már más kérdés. Míg az 1900-as évek elején fejenként évi 1-2 kilogramm cukorfogyasztást jegyeztek, addigra mára ez több mint 50-60 kilogrammra emelkedett (Amerikában évi 69 kilogramm). Nem nehéz eldönteni, vajon jó irányú és mértékű-e ez a növekedés, vagy sem.
A cukorbetegség Magyarország egyik vezető betegsége, mely nem más, mint a hasnyálmirigy inzulintermelésének felborulása. Az inzulin meghatározó szerepű hormon, mely számos ponton befolyásolja a szervezet működését. Ha túl sok gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyasztunk (fehér liszt, fehér cukor és a belőlük készített tészták, sütemények, édességek), vércukorszintünk gyorsan megemelkedik, ami maga után vonja az inzulin fokozott termelődését. Hamarosan a vércukorszint csökkenni fog, és mi sóvárgunk valami után, ami hirtelen újra megemeli. Szervezetünkben lassanként felborul az egyensúly; a hasnyálmirigy hiába próbál fokozottan működni, a vércukorszint tartósan emelkedett lesz, és kialakul a felnőttkori cukorbetegség, mellyel együtt jár a magas vérnyomás és egy sereg más betegség is.
Az „édes méreg” olyannyira be tud épülni az ember mindennapjaiba, hogy már észre se vesszük kéretlen jelenlétét. Szinte minden élelmiszerrel viszünk be fehér cukrot, pedig a nyomelem- és vitamintartalma nulla. Cukortartalma azonban olyan nagy, hogy évente 1-2 kilogrammnál többet valóban nem lenne szabad fogyasztani belőle. (A cukorrépa cukortartalma 18 százalék, a finomított cukoré 95 százalék.)
Mit együnk helyette? Ha tenni akarunk egészségünk megőrzéséért vagy visszaszerzéséért, legelőször tudatosan (és lehetőleg „drasztikusan”) csökkentsük a cukorbevitelt. Így néhány hét alatt visszaáll nyelvünk ízérzékelése a normális állapotra. Ezután minden édes ételt túlzottan édesnek fogunk találni, és már kevésbé fogjuk kívánni őket. Az édes íz iránti igényünket friss és aszalt gyümölcsökkel elégítsük ki. Hamarosan itt az eper, a cseresznye, a málna szezonja. Porcukor és tejszínhab nélkül együnk belőle annyit, amennyi csak jólesik! Az aszalt gyümölcsök beszerzésénél ügyeljünk arra, hogy lehetőleg ne kénezett terméket vegyünk. Természetesen ki-ki próbálkozhat nyáron és ősszel az otthoni aszalással is.
A természetes gyümölcscukrok mellett a méz igen tápláló édesítőszer. Általánosan ismert a méz jótékony hatása az ember szervezetére, amit azonban csak hőhatás nélkül ér el. Ezért forró teába csurgatva, süteménybe sütve már inkább csak az édes íz dominál. Azonban nyers állapotban fogyasztva: müzlibe, kásákba, kenyérre kenve ne hiányozzon étlapunkról. Fontos, hogy kisgyermekeknek kétéves kor alatt ne adjunk, mert allergizáló hatása lehet. Sajnos, mint mindent, amit ember alkot, ezt is el lehet rontani. Igyekezzünk hőhatás nélkül kivont biomézet beszerezni.
Ma már nemcsak a cukorbetegek élnek az édesítőszerek megannyi formájával (por, tabletta, folyékony), hanem elterjedtek a fogyókúrázók, alakjukra vigyázók körében is. Sajnos sokan félreértelmezik használatukat, hiszen nem hizlal, nincs benne kalória. Mindenki olvasott már arról, hogy hol az egyiket, hol a másikat kiáltják ki rákkeltőnek. Mivel teljes mértékben szintetikus úton előállított szerekről van szó, melyeket a természetben nem találunk meg, bizonyosan egy sem mondható egészséges terméknek. Azonban van egy bizonyos napi maximum adagjuk, amelyet ha nem egy napra, hanem mondjuk két-három hétre értelmezünk, akkor nem fogunk túl sokat fogyasztani belőlük. Az édesítőszert jól használva (az évi 1-2 kilogramm cukorfogyasztást alapul véve) a diabéteszes beteg sem fog állandóan édes íz után sóvárogni, és egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással jelentősen csökkentheti is a vércukorszintjét.
Bogdányi Mária
Az éltető víz - csapvíz, tisztított vizek, ásvány- és gyógyvizek
A víz minden élet alapvető feltétele. Hó nélküli telet követő aszályos nyáron látjuk, miként kínlódnak a növények. (E soraimat az éppen aktuális hőségriadó napjaiban írom…) Sajnálatos módon az egész világra jellemző környezetszenynyezés vizeinket sem kíméli, sőt! Halpusztulás, eliszaposodás, kiszáradás jellemzi sok-sok élővizünket, amelyben valaha virágzott az élet.
Táplálékainkat sok-sok kritika éri – de mi a helyzet a vízzel? Érdemes alaposan tájékozódni, mielőtt a vizes poharat a szájunkhoz emeljük.
Nézzük a csapvizet. Ma már természetes, magától értődő a megléte. Nem kell a kútra járnunk, nehéz vödröket cipelnünk. Csak megnyitjuk a csapot. Ezt isszuk, ezzel főzünk, mosunk, mosakodunk. A helyi vízművek különböző élővizek sokszoros szűrése és kémiai tisztítása után juttatja el vezetéken keresztül háztartásunkba. A kémiai képlete H2O, azaz hidrogén és oxigén alkotja. Vagy nem csak az?
Nos, a vízből klórozással és egyéb kémiai szerekkel próbálják eltávolítani az emberi fogyasztásra alkalmatlan mikroorganizmusokat –de vajon mekkora sikerrel? Egy neves magyar származású mérnök szerint az esővíz alkalmasabb emberi fogyasztásra, mint a „tisztított”vezetékes ivóvíz (http://www.eautarcie.com/Vizonellato/Bevezeto.htm).
Apropó, víztisztítás! A piacon sokféle készülék, szűrőberendezés kapható a családi fogyasztásra szánt víz utólagos tisztítására. Mindegyikről azt állítják, hogy az így kapott tiszta víz az egyedüli megbízható, igazi minőség, holott a különböző működési elvűkészülékek más-más tisztaságú vizet képesek előállítani.
Napjainkban a legjobb minőségű otthoni víztisztítók fordított ozmózissal működnek. Ez a fizikai-kémiai eljárás a legapróbb, molekuláris méretű szennyeződések túlnyomó részének kiszűrésére is képes, amit az ipari ivóvíztisztítás nem tud elvégezni.
Mi a helyzet az ásványvizekkel? Ásványvízfogyasztásunk az elmúlt években sokszorosára emelkedett. Az áruházak polcain egyaránt fellelhetőek az olcsó (?) palackozott csapvizek, az elismert magyar ásványvízlelőhelyek termékei, speciálisan a csecsemők igényeit kielégítő babavizek, de a méregdrága svájci, francia, sőt amerikai„csodavizek” is.
Egészségügyi szempontból fontos, hogy lehetőleg szénsavmentes vizeket fogyasszunk az emésztőrendszerünk, gyomrunk nyálkahártyájának a védelmében. Nagyon jó lenne, ha visszaváltható üvegben (mint például Németországban) forgalmaznák az ásványvizeket, mert ennek híján sajnos tonnaszámra termeljük az eldobható flakonokat…
Magyarország a gyógyvizek hazája. Nemcsak a külsőleg használatos fürdőkúrákra kell gondolnunk ennek a szlogennek a hallatán, hanem a gazdag beltartalmú, iható gyógyvizekre is, melyeket bizonyos betegségek esetén ivókúra formájában lehet alkalmazni. Kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos vizek (kékkúti, parádi), konyhasós vizek (hajdúszoboszlói, nyíregyházi, sárvári), keserűvizek (Hunyadi János, Ferenc József, Mira), alkalikus vizek (szegedi Anna, bükkszéki Salvus), kénes vizek (parádi), jódos vizek (sóshartyáni Jódaqua), vasas vizek (parádi Clarissa) és radonos vizek (Hévízi-tó, Rudas, Gellért fürdő) találhatóak hazánk egész területén, de kiemelten Budapesten, a Dunántúlon és az Alföldön. Mielőtt gyógyvízkúrába kezdünk, minden esetben érdemes konzultálni a kezelőorvossal, hiszen a jótékony hatások mellett számos esetben egy sereg ellenjavallata is van e vizek fogyasztásának; ezek ismerete nagyon fontos a már meglévő, de talán még fel sem ismert betegségek esetén.
Néhány hasznos tanács a nyárra: ne induljunk el otthonról legalább fél liter (akár 1,5 liter) víz nélkül! Egyrészt mert bármikor szükségünk lehet rá, és így kéznél van, bárhol ingyen utántölthető (egyébként fél liter vízért egyes helyeken még akár 300 Ft-ot is elkérhetnek). Másrészt mert a napi folyadékszükségletünket nem elegendő a reggeli kávé, a déli leves és az esti tea/tej/vörösbor 3-szor 2 deciliternyi mennyiségével fedezni. Legalább két-három liter vizet meg kell inni naponta a szervezet megfelelő működése érdekében.
Bogdányi Mária
Teákról, kávékról
Két egzotikus italról lesz szó az alábbiakban. Látni fogjuk, hogy persze egyáltalán nem csak kétféléről, hiszen megszámlálhatatlan tea- és kávéfajta közül válogathatunk. Közös jellemzőjük, hogy rendre kikiáltják őket egészséges és egészségtelen italoknak egyaránt. Mint az élet minden területén, ezekkel kapcsolatban is a mértékletesség elvének betartása a legfontosabb.
Ötórai tea
A fekete teában sok, az antioxidánsok csoportjába tartozó polifenol található. Ezek az anyagok megkötik, hatástalanítják a szabad gyököket, melyek sejtkárosító hatással bírnak. Rendkívül sokféle fajtája ismert, ki-ki tobzódhat a kínálatban. Igazán jó minőséget az egyre szaporodó teaszakboltokban találhatunk.
A zöld tea abban különbözik a feketétől, hogy nem fermentálják. Rendszeres fogyasztása igazoltan egészségvédő hatású. Olyan értékes vegyületek találhatók benne, melyek többek között daganatmegelőző hatásúak, és védelmezik a sok káros behatásnak kitett érrendszert. Yerba Mate, azaz paraguayi tea annak a speciális zöld teának a neve, melynek stresszoldó, élénkítő hatása ismert, illetve amely gyengíti a szervezet különböző allergiás reakcióit. Koffeint egyáltalán nem tartalmaz.
Dél-afrikai vadon növő cserje zsenge hajtásaiból készült vörös tea a Honeybush (mézbokor) és a Rooibos (vörös bokor). Mindkettő gazdag flavonoidokban, C-vitaminban. Itala rendkívül ízletes, megunhatatlan.
A lapacho teának sincs semmi köze a teacserjelevelekhez, hiszen egy dél-amerikai fa belső kérgéből készül. A vörös-barna színűnedű immunerősítő, gátolja a daganatsejtek szaporodását. Gyulladások, ízületi panaszok esetén is igen jótékony hatású.
Különböző fák, bokrok, lágyszárú növények virágja, levele, termése, aprított szára készíthető el kellemes ízű és speciális gyógyteává forrázással, főzéssel, áztatással. Kamilla, borsmenta és hársfavirág talán minden háztartásban fellelhető. Házi praktikák sokaságát használják ma is sokan, amikor gyógyszerek ezreit lehet megvásárolni, hiszen a „fűben-fában orvosság” mondás szellemében egy sokkal szelídebb, mellékhatásoktól mentes gyógymóddal kúrálhatjuk magunkat a gyógyteák segítségével. Kúraszerűen ajánlott fogyasztani őket, de csak meghatározott ideig (orvos, fitoterapeuta javaslatát figyelembe véve), utána feltétlenül néhány hetes szünetet kell tartani.
Néhány aranyszabály. Lehetőség szerint ne sajnáljuk az időt a tea elkészítésére, és szálas (nem filteres) teát főzzünk. A filter „ápol s eltakar”, nem tudni, mit rejt valójában. Főleg vigyázzunk a nagyon olcsó termékekkel. (Még ma is kapni gyerekkorom egyik rémét: a Garzon teát…) A teaszakboltban kimérve vásárolt tea talán drágábbnak tűnik, de ha árát elosztjuk a belőle elkészíthető csészék számával, biztosan jobban járunk, mint filteres társaik esetében. Az ízüket, aromájukat meg össze se lehet hasonlítani.
Nagyon sok minden függ a teák helyes tárolásától. Aromájukat sokkal tovább megtartják, ha sötét üvegben vagy fémdobozban tároljuk őket. De itt is érdemes betartani a fél évet mint szavatossági időt, hiszen hosszú évekig csak a jó minőségű borokat ildomos tárolni.
A teákat édesítés nélkül is próbáljuk ki. Rövidesen eszünkbe sem jut majd cukorral, édesítőszerrel, mézzel, citromlével „elrontani”. (A forró teába tett citromlé elveszíti C-vitamin-tartalmát és ugyanez a helyzet a mézzel is, amely áldásos hatását nem képes kifejteni, ha túlságosan felhevül.)
Nagy melegben kitűnő alternatíva a jeges tea, melyet magunk is fillérekből elkészíthetünk, szemben a bolti, drága és nem túl egészséges variánsokkal. A másik lehetőség a forró tea, amelyet a távol-keleti népek az ottani hőségben előszeretettel és nem véletlenül fogyasztanak.
Kér egy feketét?
Legyen bár „Coffea Arabica” vagy „Robusta” a kiinduló növény, főzetét, a babkávétnagyon sokan isszák szerte az egész világon. Vajon miért? Mert finom, kellemes ízű. Mert mértékkel fogyasztva jó hatással van a szervezet működésére, frissíti, élénkíti. Isszuk, mert egyszerűen a társasági, közösségi lét egyik „kelléke” lett: valakivel beülni valahova egy kapucsínóra testünk-lelkünk számára kellemes időtöltés lehet. Ez persze nem ugyanaz, mint bedobni naponta öt-hat eszpresszókávét (gyakran ebéd helyett, gyümölcs, zöldség helyett).
Cikóriából és árpamalátából készülnek azok a kávéízt utánozó italok (pótkávé, gabonakávé), melyek nem tartalmaznak koffeint, így gyerekek is fogyaszthatják őket a kakaó egészséges alternatívájaként. Pörkölt gabonaszemekből is készíthető ízletes, egészséges és tápláló ital. Általában rozsból készülhet, de lehet tönkölybúzából is. Bármelyik napszakban iható.
A kávét megannyi módon el lehet készíteni és utólag sokféleképpen lehet ízesíteni. Érdemes többféle módon is kipróbálni. Aki kizárólag feketén és erősen issza, számolhat vele, hogy előbb-utóbb kikezdi a gyomrát. Azonban gyengíthetjük a főzési technikával (hosszú kávé, törökös kávé), és adhatunk hozzá tejet, tejport. Az édesítést ne vigyük túlzásba, mert „sok kicsi sokra megy” alapon így rengeteg felesleges energiával terheljük szervezetünket, mindenekelőtt a hasnyálmirigyünket.
A koffeinmentes valódi kávéból egy kémiai szerrel vonják ki a koffeint, de valamennyi biztosan visszamarad ebből az emberi fogyasztásra nem alkalmas anyagból. Tehát bánjunk vele óvatosan, szűkmarkúan. Helyette érdemesebb „rászokni” a gabonakávékra, melyeket korlátozás nélkül ihat mindenki, akinek egyébként a valódi babkávé szívdobogást, alvási zavart okozna.
Nyáron igazi finomság a jeges kávé, melyet egy gombóc vaníliafagylalttal tehetünk igazán kellemessé.
Bogdányi Mária
Az alkohol – öl, butít, és nyomorba dönt?
Könnyed nyári témáink után – tea, kávé, üdítő – most egy nehezebb következik, de erről is beszélnünk kell. Hajlamosak vagyunk a szőnyeg alá seperni az alkohollal kapcsolatos veszélyeket vagy túldramatizálni a helyzetet, mintha egy pohár vörösbor is delíriumhoz vezetne. „Sör, bor, pálinka?” – tesszük fel a kérdést a vendégeknek. „Ebben a sorrendben!” – hangzik a vicces válasz…
Köztudott, hogy egyes alkoholtartalmú italok kis mennyiségben nem ártalmasak, sőt: napi egy-két pohár jó minőségű vörösborfogyasztása kifejezetten ajánlott, hiszen segíti az emésztést, valamint szerepet játszhat egyes szív- és érrendszeri betegségeket megelőzésében. A benne található flavonoidok gyökfogók és antioxidáns hatásúak.
Az alkohol nagyobb mennyiségben való fogyasztása azonban fontos vitaminok és ásványi anyagok hiányát okozhatja. Káros hatása nemcsak testi tünetekben (idegrendszeri problémák, májcirrózis), hanem a részegségből fakadó kellemetlen viselkedésben, másnaposságban is megnyilvánul. Az alkoholizmus pedig mint szenvedélybetegség az egész embert deformálja, depresszív hatású.
A keresztény ember számára az alkoholfogyasztás titka a józanság: oda kell figyelnünk arra, hogy mit és milyen mértékben fogyasztunk. Ne vásároljunk olcsó, műanyag kannás lőréket, hanem járjunk utána, hol juthatunk hozzá jó minőségű, minél kevesebb adalékanyaggal kezelt (bio-) borhoz. Ne feledjük, hogy egészségünk megőrzése érdekében minden ételből, italból érdemes megkeresni a lehetőleg kevesebb vegyszert tartalmazó, értékes és jó minőségű terméket!
A szőlőtő termése már a kereszténység előtt, de Jézus idejében is az ünnepek egyik elengedhetetlen kelléke volt. Talán ma magyarázni kell, de akkor természetes volt, hogy az esküvő (Kánában) és az ünnepi vacsora (nagycsütörtökön Jeruzsálemben) itala csak bor lehetett.
Hazánkban régóta óriási problémát jelent a mértéktelen alkoholfogyasztásból és a megoldatlan pszichés problémákból fakadó alkoholizmus, mely nagyszámú embert és családot érint – egyházunkban is, sőt a lelkészi karon belül is. A helyes életmód, azaz a teljes értékű étkezés, a sok-sok mozgás megfelelő lelki „tréninggel”, rendszeres imádsággal kiegészítve olyan megelőző kezelésnek tekinthető, mely képes megakadályozni az alkoholba menekülést. Testet és lelket egyaránt frissen tartva bátorságot ad szembenézni gyengeségeinkkel és elfogadni őket. Ha pedig saját nehézségeinkre nem súlyos teherként, hanem útitársként tekintünk, akkor felszabadultan nézhetünk előre, és napi egy pohár vörösbor csak a javunkra lehet.
Luther Mártonról köztudott, hogy nagy kedvelője volt a sörnek. Nemhiába, hiszen felesége, Katalin asszony szakképzett sörkészítő volt, mesterségét még a zárdában tanulta, és a családi tűzhely mellett is magas szinten űzte tudományát. Luther idejében ajándékként is küldtek sört a fejedelmek, számára mégis saját házi sörük volt a legízletesebb; útközben arról írt, mennyire szeretné, ha Katalin minél gyakrabban utána tudna küldeni egy-egy korsó sört… Időnként viccesen meg is fenyegette: addig nem utazik haza, amíg nem küldenek neki a legújabb főzésű sörből.
A Bibliában egyébként egyszer sem említik a sört. Alapanyaga a komló és az árpamaláta. Pozitív élettani hatásai is vannak, például gátolja a vesekőképződést, vízhajtó hatású, és jelentős az antioxidáns tartalma. De csakis mértékletes fogyasztás esetén, ami alkalmanként legfeljebb egy-két üveget jelent.
A jó minőségű, igazi pálinka 100%-ban gyümölcsből, hosszadalmas eljárással készülő, igen magas (40-50%) alkoholtartalmú ital. Nagyon sok rossz pálinkát isznak hazánkban, és sajnos mértéktelenül. Ennek az adagja nem deciliterekben, hanem centiliterekben mérendő! Csak ritkán és akkor is csak két-három centiliternyi mennyiségben javasolt a fogyasztása. A népi gyógyászat gyomorbajokra, fájós fog öblögetésére, menstruációs görcsök enyhítésére is ajánlja. Maradjon azonban az „őt megillető helyen”, azaz évente mindössze néhány alkalommal fogyasszuk!
Végül említsük még meg a gyógynövénylikőröket is, melyekben akár negyvenféle gyógynövény kivonatát keverik valamilyen alkoholba vagy pálinkába, és ez az elegy felerősíti a gyógynövények jótékony hatását.
Összegzésül elmondhatjuk tehát, hogy míg a kommersz (kizárólag alkoholt, aromát és színezéket tartalmazó, gyümölcsöt sosem látott) italok fogyasztása kerülendő, addig a fent felsorolt, jó alapanyagból előállított alkoholtartalmú italok mértékkel és alkalmanként fogyasztva jótékony hatással vannak – vagy legalábbis nem károsak – a szervezetünkre. Éljünk velük józanul!
Bogdányi Mária
Az alkohol – öl, butít, és nyomorba dönt?
Könnyed nyári témáink után – tea, kávé, üdítő – most egy nehezebb következik, de erről is beszélnünk kell. Hajlamosak vagyunk a szőnyeg alá seperni az alkohollal kapcsolatos veszélyeket vagy túldramatizálni a helyzetet, mintha egy pohár vörösbor is delíriumhoz vezetne. „Sör, bor, pálinka?” – tesszük fel a kérdést a vendégeknek. „Ebben a sorrendben!” – hangzik a vicces válasz…
Köztudott, hogy egyes alkoholtartalmú italok kis mennyiségben nem ártalmasak, sőt: napi egy-két pohár jó minőségű vörösborfogyasztása kifejezetten ajánlott, hiszen segíti az emésztést, valamint szerepet játszhat egyes szív- és érrendszeri betegségeket